Yakın Çevre & Keşif

Yakın Çevre& Keşif

Denizli; Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Yüksek bir sanayi ve ticaret potansiyeli olup, Türkiye’nin en önemli ihracatçı şehirlerinin başında gelir. Denizli tekstil, mermer, kablo gibi sanayi ürünleri yanında tarım ürünleri ve özellikle bağcılık alanında da öne çıkar.

image

Pamukkale

Dünyaca bilinen doğa harikası Pamukkale de şehrin simgelerinden biridir. Pamukkale Travertenleri'nin hemen yanında tüm görkemiyle ayakta duran Pamukkale Hierapolis Antik Kenti'nin kalıntılarının büyük bölümü de bu dönemden gelir. Eşi bulunmaz güzellikteki travertenler ile birlikte bu kalıntılar UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde yer alıyor.

Apollon Lairbenos Tapınağı

Asartepe olarak isimlendirilen küçük bir tepenin üzerine konumlanmış olan Apollon Lairbenos Tapınağı Menderes Vadisi’ne hakim konumdaki konik formlu tepenin üzerinde kurulmuştur. Bir Anadolu Tanrısı olan Apollon Lairbenos’a adanmış olan bu kutsal alan, Menderes Nehri’ nin güney kıyısında, Hierapolis’e 35 Kilometre mesafede bugün Çal Ovası olarak adlandırılan bölgede 1887 yılının Mayıs ayında araştırmacılar W.M.Ramsay, D.G. Hogarth ve H.A. Brown tarafından tespit edilmiştir.

image
image

Tripolis Antik Kenti

Karahayıt uluslararası termal bir merkezdir. Şehirde ayrıca UNESCO’ya giren Hierapolis, Laodikeia ve Tripolis vb. birçok antik kent bulunmaktadır.

Tripolis Antik Kenti Lykos vadisi ile İç Anadolu ve Akdeniz’e ulaşımı bulunan antik kentlerden biridir. Kentin geçmişi Helenistik döneme dayansa da bölgedeki yerleşimin 5000 yıl öncesine dayandığı kanıtlanmıştır. Halen kazıları devam eden antik kent Türkiye’nin yeni Efes’i olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca çevrede çok sayıda kanyon, su kuşları için de önemli bir yaşam ortamı olan Çivril Işıklı Gölü gibi doğa, gezginler ve fotoğraf sevdalıları için çok özel rotalar bulunmaktadır. Havaalanı ile yakın komşuluğu olan Yeşilova Burdur Denizli üçgeninde Türkiye’nin Maldivleri olarak ün salan Salda Gölü ve Kaklık Mağarası da görülmeye değer doğa harikalarıdır.

image
image
image
image
image