Lykos Valley

GRAPE MIRACLE

Lykos Valley

 

Lykos Valley, Lermonos Bağlarını da içine alan, Büyük Menderes Nehri’ne ev sahipliği yapan, yörenin doğal bitki örtüsü asmayla süslenmiş bir alan. Binlerce yıl İç Anadolu düzlüklerini Ege’nin mavi sularına bağlamış, insanı, kültürü, şarabı taşımış. Lermonos’un birleştirici gücünden aldığımız ilhamla Lykos Valley’in farklı damaklara açılan yollar olmasını istedik. Kış budamasından, yaprak seyreltmeye bu şarapları hayal ederek dokunduğumuz Lermonos Bağlarının üzümlerini güneş yüzümüzü ısıtmadan topladık, fermente ettik ve çıktığı teruarı temsil eden samimi tek üzüm şaraplarına dönüştürdük.

Lykos Valley Sauvignon Blanc

Beyaz Sek Şarap
Asiditenin ferahlatıcı etkisini hissetmek isteyen damakların tercihi. Sauvignon Blanc’ın yetiştiği teruar, gece – gündüz sıcaklık farkının oldukça yüksek olduğu bir bölge. Bu fark, şarabın belkemiği olan asiditenin oluşmasını ve damağımızı sulandırmasını sağlıyor.

Parlak limon sarısı
Limon kabuğu, lime suyu, yeşil elma, mineralite, beyaz çiçek notaları
Orta üstü asidite, hafif gövde, denge damakta asidite yönünde. Limon suyu, yeşil elma belirgin, damağı saran bir mineralite ve lime suyu ile orta uzunlukta bitiş.
Asiditesi yüksek peynirler ile paralel eşleşme yakalayabilir, yağlı peynirlerle zıtlığın uyumunu yaşayabilirsiniz. Çipura gibi yağlı balıklar ya da kızarmış kalamar gibi deniz mahsulleri ile keyifli gün batımı eşleşmeleri yakalayabilirsiniz.
Labne peynirli kabaklı penne: Kabakları küp küp doğra, sarımsak ile sotele, bol labne peyniri, tuz karabiber ve kıyılmış dereotu ile birleştir. Haşladığın penne makarna ile karıştır. Yemekten bir lokma, şaraptan bir yudum al ve keyifli eşleşmenin tadını çıkar!
Servis derecesi: 8 – 10
image
image

Lykos Valley Öküzgözü Blush

Roze Sek Şarap
Damakta meyve aromalarının iz bıraktığı, açık renkli, “blush” stili bir roze. Lermonos Bağlarının iki ucunda yer alan Öküzgözü parsellerinden hem rengi hem de lezzeti ile canlandırıcı bir şarap.

Öküzgözü’nden yapıldığının sinyalini ilk bakışta veren açık neon pembe bir roze
Taze çilek, kırmızı erik ve taze kiraz belirgin, biberiye notaları ile şenleniyor
Orta üstü asidite, hafif gövde. Taze çilek, kırmızı erik, kiraz aromaları damakta belirgin, neredeyse uzun denilebilecek hafif şekerli bir bitiş.
Kırmızı meyvelerin ön planda olduğu aroma profili Bergama tulumu gibi yoğun peynirlerle eşleşebilecek yapıda. Tereyağında karides gibi aromatik deniz mahsulleri, mevsiminde domatesle yapılmış ekmek üstü lezzetlerle iyi bir uyum yakalayacaktır. Tabii ki tek başına da tüketebilirsiniz! uyumunu yaşayabilirsiniz. Çipura gibi yağlı balıklar ya da kızarmış kalamar gibi deniz mahsulleri ile keyifli gün batımı eşleşmeleri yakalayabilirsiniz.
Karides Bisk: Tereyağında karidesin kabuklu kısımlarını kavur, blender yardımı ile pürüzsüz hale gelene dek çek. Ayrı bir yerde kavurduğun erişteleri sos ile birleştir. Üzerine sarımsak ve biberiye ile tavada çevirdiğiniz karidesleri ekle. Yemekten bir lokma, şaraptan bir yudum al ve keyifli eşleşmenin tadını çıkar!
Servis derecesi: 8 – 10

Lykos Valley Kaleci̇k Karasi

Kırmızı Sek Şarap

Lermonos Bağlarının en genç asmalarından, kireçli, tınlı ve hafif alkali toprağa çok iyi uyum sağlayan Kalecik Karası üzümlerinden hafif içimli kırmızılar sevenler için dengeli bir şarap.

Parlak ve canlı açık vişne
Pamuk şekeri, olgun çilek, olgun ahududu, taze vişne notaları baskın
Orta üstü asidite, orta gövde, yumuşak tanenler ile dengeli bir şarap. Damakta taze vişne, olgun çilek ve ahududu, yabanmersini, taze nar notaları belirgin. Yoğun asiditesi ile yağlı yemeklerle birlikte iyi uyum yakalayacaktır. Kızarmış içli
köfte ve az acılı kebapların yanı sıra somon, palamut gibi eti kırmızıya çalan balıklarla da iyi uyum sağlayacaktır. Domatesli tulum peynirli pideler, fırında tavuk ya da domatesli makarna gibi pratik yemeklerle de eşleştirebilirsiniz.
Kızarmış içli köfte: Kavurduğun kıymaya, soğan, salça, ceviz, tuz, karabiberi ekle, piştikten sonra soğut. Bulgur, biber salçası, un ve yumurta ile dış harcını hazırla, yumurta şeklinde aç, içini kıymalı harç ile doldur, kapatıp kızart. Limon sıkma, çünkü asidite şaraptan gelecek. Yemekten bir lokma, şaraptan bir yudum al ve keyifli eşleşmenin tadını çıkar!
Servis derecesi: 14 – 16
image
image

Lykos Valley Öküzgözü

Kırmızı Sek Şarap

Lermonos Bağlarının en eski ve en fazla omcaya sahip üyesi Öküzgözü üzümlerinden meyve, asidite ve tanen üçlüsünü damağında hissetmek isteyenler için dengeli bir şarap.

Parlak mor
Taze mürdüm eriği, karadut, nar, vişne notaları belirgin
Orta üstü asidite, yumuşak tanenler ile neredeyse uzun bitişli bir şarap. Mürdüm eriği, nar, karadut, vişne, yaban mersini belirgin.
Yoğun asiditesi ile yağlı yemeklerle birlikte iyi uyum yakalayacaktır. Kıymalı makarna, köfte, kuzu güveç gibi kırmızı etin içinde olduğu yemekler ile Kars gravyeri ve Trakya kaşarı gibi olgun peynirler ile iyi uyum sağlar.
Fırında kıymalı makarna: Makarnayı al dante haşla. Kıyma, soğan ve sarımsağı kavur, içerisine mevsim domatesini ekle, sosu ağır ateşte pişir. Trakya kaşar peynirini rendele. Tepsiye makarna & sos & peynir katları şeklinde diz ve fırınla. Pişmesine yakın kalan rende peyniri üzerine serp, üstü kızarana dek fırında tut, Yemekten bir lokma, şaraptan bir yudum al ve keyifli eşleşmenin tadını çıkar!
Servis derecesi: 16 – 18

Lykos Valley Merlot

Kırmızı Sek Şarap

Lermonos Bağlarının kırmızı toprağına çok iyi uyum sağlamış Merlot üzümlerinden sadece 2200 şişe üretilen bu şarap teruarı iyi temsil eden bir örnek.

Mor röfleli parlak yakut
Taze nar, böğürtlen, yaban mersini, kırmızı erik, karadut, biberiye
Orta üstü asidite, yumuşak tanenler ile böğürtlen, nar, karadut ve biberiyenin damakta da hissedildiği yoğun ama rahat içimli, uzun bitişli bir şarap.
Izgara antrikot gibi yağlı dana etleri ile kuzu küşleme gibi yumuşak etlerle ya da kuzu incik gibi tandır usulü pişmiş etlerle çok iyi uyum sağlayacaktır.
Kuzu İncik: İncikleri tavada mühürle, üzerine su ekleyerek kısık ateşte pişir, içerisine havuç, patates, biberiye gibi aroma vermesini istediğin baharat ve sebzeleri ekle. Kemikler etten ayrılma aşamasına gelince tepsiye alıp üstü kızarana dek fırınla. Yemekten bir lokma, şaraptan bir yudum al ve keyifli eşleşmenin tadını çıkar!
Servis derecesi: 16 – 18
image
image

Lykos Valley Syrah

Kırmızı Sek Şarap

Lermonos Bağlarının en eski asmalarından, teruarı çok iyi yansıtan, Damağında yoğun bir şarap hissetmek isteyenler için dengeli bir şarap.

Koyu mor röfleli parlak yakut
Baharat notaları ile siyah vişne, böğürtlen, anjelik erik ve siyah menekşe
Orta üstü asidite, gövde ve tanen, neredeyse çiğnenecek kadar dolgun bir yapı. Siyah vişne, karadut, böğürtlen ve baharatlarla uzun bitişli bir şarap.
Yoğun peynirler ve baharatlı etlere, güçlü tat profili ile çok iyi eşlik edebilecek bir kırmızı
Denizli Kebabı: Kuzu etinden yapılan, tandır ateşinde pişirilen, çatal bıçak
kullanılmadan yenen bu yerel lezzet ile Syrah’yı eşleştirmek için Çal’a
bekliyoruz.
Servis derecesi: 16 – 18
Tanenlerin açılması için en az 20 dakika karafta dinlendirilmesi önerilir.