1
Slide
previous arrow
next arrow

Bağlarımız ve Bölgemizle Tanışın !

İyi şarap yapmak için asitlik, tanen ve lezzet bileşenlerinin dengeli olduğu üzümler gerekir. İçtiğimiz her yudum şarapta üzüme dokunan toprak, yağmur, atmosferin fotosenteze katkısı, güneş ve rüzgarın dokunuşu vardır. Her şarabı özel ve farklı kılan da hava ve iklim koşulları ile teruar ve o yıl doğanın bize sunduklarıdır. Denizli Çal bölgesi antik çağlardan beri şaraplık üzüm yetiştiriciliğinde en özel platolardan biridir. Lermonos Bağları bu bölgede yamaçlara, hakim rüzgar yönüne göre dikim, teraslama ve erozyondan korunma planlanarak tasarlanmıştır. Çok şanslıyız ki değişen iklim koşullarına rağmen bölgenin yıllık yağış miktarı yeterli olup bağlarımızda sulama yapılmamakta ve asmalarımız kendi ihtiyaçlarını toprağın derinlerinden sağlamaktadır. Hasat ayı yağış miktarı düşük olup üzümlerimiz aromalarını koruyup çatlamadan hasat edilebilmektedir.Tarım felsefemiz doğayı esas alan biyodinamik kompost ve gübreleme, ilaçlamada küfe karşı bakırsülfat, feromon tuzaklama, geri dönüşüm esaslı ve yerel pratiklerin yenilikçi yöntemlerle sentezidir.

image
image

Kurulduğumuz coğrafyanın, Türkiye’nin şaraplık üzüm cenneti olduğunu bilinciyle hareket ediyoruz. Asmanın en kıymetli ürünü şarap ile Çal’a, Denizli’ye, ülkemize değer katmayı amaçlıyoruz.

Lermonos Bağlarını, eski adı Dionysopolis olan Ortaköy ile Hançalar’ı bağlayan yol ikiye bölüyor. Yolun alt kısmında yer alan bölge, kırmızı ve kahverengi orman toprağına, üst kısmında ise kalkerli yapıdaki toprak profili ile kireçli, hafif alkali ve killi-tınlı toprağa sahip. Yaşları 5 - 15 arasında değişen asmalarımız bulundukları mikro - teruarları yansıtan özel şaraplar yapmamıza olanak sağlıyor. Kuzeyden esen serin rüzgar ve gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olduğu karasal iklimin hüküm sürdüğü, Rakımı 840 - 880 metre arasında değişen, 300 dönüme yayılan bağlarımızda, bölgemizden adını alan Çal Karası başta olmak üzere, yerli üzümlerden Öküzgözü, Kalecik Karası, Boğazkere ve asil üzümlerden Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah bulunuyor.

Çal Bağ Yolu

Çal bölgesi üzüm üreticiliğinde özellikle de şaraplık üzüm üreticiliğinde özel bir konuma sahiptir. Bölgenin sultaniye, Çal karası üzümleri yanında son yıllarda artan miktarda Syrah ve Öküzgözü üzümleri şarapta yüksek potansiyele sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Bölgede faaliyet gösteren şarap üreticileri bu rotanın önoturizm yönünde gelişim göstermesi için birlikte projeler yürütmektedir. 2022 sezonu ile Çal Bağ Yolu projesi beklenmedik sürprizleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilere renkli bir destinasyon olmaya hazır olacaktır. Bağ bozumu etkinlikleri, bağ gezileri, üretici ziyaretleri ve tadım etkinlikleri yanında yakın çevrede doğa ve turistik bölgelerin ziyareti için sizleri davet ediyoruz.

Lermonos Bağları ve üretim tesisi ziyaretleri için iletişim sayfamızdan mail veya telefonla randevu alabilirsiniz.