Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

Lermonos Bağcılık hikayesi, aslen Egeli olan İstanbul’da yaşayan tıp doktoru Hürriyet Yılmaz’ın çocukluktan gelen tutkusunun bir yolculuğu. Denizli’de yaşayan anneannesinin bağlarında yaşanan anılar, çocukluk tatillerindeki kokular ve üzüm tutkusu zamanla şarapla tanışıp şaraba olan ilgisi arttıkça kendi yaşadığı yerlerde bağcılığa, en sonunda da şaraba yolculuğa dönüşüyor.
.

Türkiye’nin en önemli şaraplık üzüm yetiştiriciliği platosu olan Denizli Çal ilçesi Hançalar bölgesinde 17 yıl önce ilk bağını kuruyor. 

Yerel üzümler olan Çal Karası, Öküzgözü ve Kalecik karası çeşitlerinden oluşan bağ alanlarına zamanla Merlot, Syrah, Cabernet Savugnion ve Chardonnay gibi dünya üzüm çeşitlerinden bağlar ekleniyor. Bölge insanlarından öğrenilen bağcılık deneyimine profesyonel ve biyoteknolojik yaklaşımların katkısıyla Lermonos Bağlarında kaliteli şaraplık üzümler yetiştiriliyor.

image

 Bağlardan çıkan üzümleri kullanan şarap üreticilerinin beğenisi Hürriyet Yılmaz’da kendi şaraplarını üretme tutkusunu arttırıyor. “Çok arzu ederseniz tesadüfler yanınıza dizilir” derler ya işte öyle bir tesadüfle 2021 yılında “Lermonos ” üretim için bölgenin ilk şaraphanelerinden birini yenileyip, şaraba gönüllü deneyimli ekibi ile şarap üretimine başlıyor.

.

image

Bağlardan çıkan üzümleri kullanan şarap üreticilerinin beğenisi Hürriyet Yılmaz’da kendi şaraplarını üretme tutkusunu arttırıyor. “Çok arzu ederseniz tesadüfler yanınıza dizilir” derler ya işte öyle bir tesadüfle 2021 yılında Lermonos ” üretim için bölgenin ilk şaraphanelerinden birini yenileyip, şaraba gönüllü deneyimli ekibi ile şarap üretimine başlıyor.

Lermonos olarak ürettiğimiz şaraplarda insan emeğinin ve dokunuşunun esas olduğunu biliyoruz. İçtiğiniz bir kadeh şarapta binlerce hayal, yüzlerce görünmez yaratıcı var. Lermonos adını aldığı Anadolu kültü olan Apollon Lairbenos gibi bu coğrafyaya değer katmayı amaçlıyor.

Asmaya dokunan ellerle şarabı yudumlayanları birleştiriyor.

MANİFESTOMUZ

Biliyoruz ki şarap bağda yapılıyor. Kuşaklardır bağcılık yapan yöre insanından öğrendiklerimizi pozitif bilim ile birleştiriyor,hem kendi bağlarımızın hem de el ele verdiğimiz bağ emekçilerinin bağlarının katma değer üretecek şekilde yönetilmesini sağlıyoruz. Üzümlerimizi teruar özelliklerini yansıtacak şekilde işliyor, bölgenin potansiyelini göstermeyi amaçlıyoruz. Köklendiğimiz bölgenin üzümü Çal Karası’nın potansiyelini ortaya çıkaracak projelerin altına imza atıyoruz. Şaraplarımızı yudumlayanlara her anlamda ulaşabilir olmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

image